Jak zacząć grać na giełdzie? Aby zacząć inwestować na giełdzie musisz przede wszystkim w pierwszej kolejności skupić się na nauce, a także na założeniu rachunku inwestycyjnego w wersji demo. Dzięki temu będziesz mógł zdobytą wiedzę praktykować na demonstracyjnym rachunku. Wówczas nie będziesz ryzykował prawdziwych pieniędzy. Niemniej jednak szybko nauczysz się techniki zawierania transakcji, odpowiednio oswoisz się z wykresem, a także z wyciąganiem wniosków z ruchu cen. W tym artykule postaramy się przedstawić Ci najważniejsze aspekty jakie wiążą się z rozpoczęciem inwestowania na rynkach finansowych, a także podpowiemy Ci, jak zarabiać na giełdzie.
Jak założyć rachunek inwestycyjny?
W pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć kwestię założenia rachunku inwestycyjnego. Bez tego nie masz możliwości zawierania transakcji na rynkach finansowych. Na rynku funkcjonuje wiele domów maklerskich, w których taki rachunek możesz założyć. Domy maklerskie są pośrednikami pomiędzy inwestorami na rynku finansowym. Oczywiście musisz wiedzieć, że korzystanie z rachunków inwestycyjnego wiąże się z określonymi opłatami. W pierwszej kolejności dom maklerski może naliczać opłaty za prowadzenie rachunku inwestycyjnego, a w dalszej kolejności obciążone prowizją będą również zlecenia, które będziesz składał. Pamiętaj również o tym, że twoje zyski są także uszczuplone 19% podatkiem. Po założeniu rachunku inwestycyjnego nie pozostaje Ci nic innego, jak przelanie odpowiednich środków pieniężnych, które będą stanowiły twój depozyt. Będziesz mógł go wykorzystywać do zawierania transakcji na rynku finansowym.
Dlaczego warto założyć rachunek demonstracyjny?
Niemniej jednak, jeśli jesteś początkującym inwestorem i nie wiesz jeszcze dokładnie, jak działają rynki finansowe, a także platformy do zawierania transakcji, to warto, abyś w pierwszej kolejności aktywował rachunek demonstracyjny. Rachunek demo pozwala na zawieranie transakcji na rynkach finansowych w czasie rzeczywistym Niemniej jednak przy wykorzystaniu pieniędzy wirtualnych . Dzięki temu możesz szybko nauczyć się sposobu składania zleceń, a także zamykania pozycji ryzykowania prawdziwych pieniędzy. Oczywiście z takim inwestowaniem nie wiążą się żadne ryzyko, więc taka gra na giełdzie pozbawiona jest jakichkolwiek emocji Niemniej jednak możesz dzięki temu poznać techniczne aspekty działania platformy transakcyjnej. Część specjalistów jest zdania, że nie warto zakładać rachunków demo, ale grać na rachunkach prawdziwych i zawierania transakcji na niewielkie kwoty.
Jak przeprowadzić transakcję na giełdzie?
Jak grać na giełdzie? Poprawne przeprowadzenie transakcji na rynku finansowym jest niezwykle proste i intuicyjne. Po prostu musisz wybrać odpowiedni instrument finansowy, na przykład akcje danej spółki, a także określić wolumen, jaki cię interesuje. Dysponując odpowiednimi środkami na rachunku możesz wówczas zlecić transakcję kupna akcji. Kiedy po przeciwnej stronie rynku pojawi się odpowiednia oferta, transakcja zostaje zrealizowana, a ty stajesz się akcjonariuszem danej spółki giełdowej. W podobny sposób przebiega również zlecenie sprzedaży posiadanych przez ciebie akcji.
Jak osiągać zyski na giełdzie? Analiza techniczna czy fundamentalna?
Jak inwestować na giełdzie, aby osiągać zyski? Zyski na giełdzie osiągamy wówczas, kiedy dany instrument finansowy kupimy tanio, a sprzedamy drożej. Wydawać by się mogło, że jest to niezwykle proste Niemniej jednak zaledwie około 10% inwestorów giełdowych osiąga regularnie zyski. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim nieodporna na stres psychika, a także niski stan wiedzy inwestorów. Wielu z nich myśli, że giełda jest maszynką do zarabiania pieniędzy i można ten cel zrealizować bez posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Niemniej jednak zyski na giełdzie osiągają tylko ci, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, a także dysponują odpowiednią odpornością psychiczną na różnego rodzaju niepowodzenia.
W inwestowaniu najważniejszym elementem jest odpowiednia analiza ruchu cen na giełdzie. Doświadczeni inwestorzy w swojej pracy wykorzystują zarówno analizę techniczną, jak i fundamentalnym. W dużym skrócie analiza techniczna opiera się na wyciąganiu wniosków z ruchu cen w przeszłości. Analityk techniczny wpatrujesz się wykres z danego instrumentu finansowego, szukając z nimi pewnych prawideł, które pozwolą mu wyciągnąć wnioski, co do przyszłego ruchu. Analityk fundamentalny z kolei będzie się bacznie przyglądał kondycji finansowej spółki akcyjne, której akcje chce zakupić. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu analiz, bowiem tylko to pozwoli nam otrzymać szeroki obraz sytuacji danego instrumentu finansowego na rynku.
Skąd czerpać wiedzę?
Dlatego też równolegle z inwestowaniem na demonstracyjnym rachunku inwestycyjnym, warto przyswajać sobie kolejne elementy wiedzy o inwestowaniu na rynkach finansowych. Warto zajrzeć do książek, a także na popularne portale internetowe, które poruszają tego rodzaju zagadnienia. W internecie takich stron internetowych jest mnóstwo i naprawdę wiele z nich posiada wartościowe treści. Warto poszukać odpowiednich informacji na forach, a także na grupach w mediach społecznościowych ,które skupiają inwestorów giełdowych.