Jak inwestować w srebro? Lokowanie kapitału w srebrnym kruszcu

srebrna moneta inwestycyjna

Dlaczego inwestowanie w srebro to atrakcyjna alternatywa dla innych form oszczędzania i zarabiania? Czy warto inwestować w srebro i jak to robić, aby na nim zyskać? Warto pamiętać, że jako metal inwestycyjny jest ono bardziej dostępne od złota. Kurs srebra nie jest równie wysoki, więc łatwiej je sprzedać i kupić. Metal ten zapewnia dobrą ochronę oszczędności przed skutkami inflacji, ale ma też wady. Zanim ktoś zdecyduje się na inwestowanie w srebro nalezy dobrze poznać temat.

Inwestowanie w srebro – czym się charakteryzuje?

Z punktu widzenia inwestora srebro to aktywo podobne do złota, choć są pewne istotne różnice, o których warto wiedzieć. Cena srebra – poprzez tzw. gold silver ratio – jest powiązana z ceną złota. Złoto jest jednak o wiele bardziej stabilne, a srebro odznacza się sporymi wahnięciami kursu. Przyczyną tego stanu jest to, jak współczesne rynki traktują ten kruszec.

Oba metale przez wiele lat były wykorzystywane jako środki płatnicze. Pełniły też funkcje ozdobne, świadcząc o bogactwie ich właścicieli. Ponad sto lat temu na rynkach finansowych przyszły jedna zmiany i wzrosło znaczenia pieniądza fiducjarnego. Ceny złota i ceny srebra zostały uwolnione, a w efekcie oba metale zaczęły być traktowane w większym stopniu jak normalny surowiec. Do dziś jednak zachowały część cech charakterystycznych dla środków płatniczych, choć to złoto wiedzie tu prym. Rynek srebra zachowuje się w inny sposób niż rynek złota, a to ze względu na istotne różnice między tymi metalami.

Srebro to metal tańszy. Jest go o wiele więcej niż złota. Jest łatwiej dostępne. Ponadto, jakkolwiek zarówno srebro jak i złoto są wykorzystywane przemysłowo, np. w elektronice, srebro ma większe znaczenie jako surowiec. Wykorzystuje się je powszechnie w wielu branżach – od medycyny po elektronikę. Właściwości srebra sprawiają, że wykorzystuje się je na ponad 10 tys. sposobów, a lista zastosowań stale się poszerza. W efekcie aż 50% rocznego wydobycia tego surowca pochłaniają różne branże przemysłowe.

Ważne dla zrozumienia tego, jak zachowuje się srebro inwestycyjne na rynkach, jest to, iż wydobycie tego surowca z roku na rok spada. Eksploatacja złóż, które zawierają ten metal, jest coraz bardziej kosztowna i coraz trudniejsza. Srebro w dużej mierze jest produktem ubocznym przy wydobyciu innych metali. I chociaż zapotrzebowanie na srebro wzrasta, nie ma perspektyw na to, by kolejne lata przyniosły radykalny wzrost podaży tego kruszcu. Dlatego srebro wykazuje spory potencjał inwestycyjny.

Jakie są wady i zalety inwestowania w srebro?

Zatem czy inwestować w srebro? Odpowiedź na to pytanie wymaga zapoznania się z tym, jakie są plusy i minusy lokowania kapitału w ten kruszec.

Inwestowania w srebro – zalety lokowania oszczędności w tym kruszcu

Choć kurs srebra nie jest równie stabilny co kurs złota, srebro pozostaje dość przewidywalnym i solidnym wyborem dla inwestorów. Ze względu na większą podatność na wahania na inwestycje w srebro powinni decydować się bardziej doświadczeni inwestorzy. Jest to jednak warta uwagi alternatywa, gdy ktoś szuka w miarę stabilnego aktywa w celu zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego.

Ważnym czynnikiem w kwestii kształtowania się ceny srebra jest jego ograniczona podaż. Szansa na to, że nagle na rynek zostanie wprowadzona duża ilość tego metalu z nowego źródła, jest niezwykle niska. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na srebro w przemyśle. Na rynkach wiele może się zdarzyć, ale obie te kwestie sprzyjają utrzymywaniu oraz wzrostowi wartości przez ten metal szlachetny.

Warto podkreślić to, jak łatwo jest sprzedać i kupić srebro. Jego upłynnienie jest mniej kłopotliwe w porównaniu ze złotem. Na rynek obrotu srebrem łatwo wejść i łatwo z niego wyjść. Co ważne, skup srebra jest prowadzony przez duże instytucje finansowe, np. Bank of America lub JP Morgan. Zainteresowanie srebrem przez sektor prywatny oznacza, że inwestowanie w srebro może się opłacać. Zarazem banki centralne oraz rządy państw chętniej skupiają się na złocie, traktując srebro jako mniej atrakcyjne aktywo i wyprzedając je. To zmniejsza ryzyko, że – np. chcąc ratować finanse publiczne – jakieś państwo mogłoby chcieć upłynnić swoje zasoby i wprowadzić na rynek duże ilości tego metalu, mocno wpływając tym samym na jego ceny.

Zaletą srebra jest także dużo mniejsza liczba podróbek niż w przypadku złota. Oszustwa są mniej opłacalne, jako że uncja srebra ma o wiele niższą wartość niż uncja złota. Plusem jest również duża różnorodność jeśli chodzi o dostępne aktywa inwestycyjne, co pozwala być obecnym na rynku srebra na różne sposoby i dobrać odpowiednią dla siebie metodę zarabiania na tym metalu.

Inwestowanie w srebro – wady lokowania kapitału w tym metalu

Istnieją też wady inwestowania w srebro. Do największych należą duże wahania kursu, przynajmniej w porównaniu ze złotem. Inwestując w srebro, należy być gotowym nawet na kilkuprocentowe spadki lub wzrosty w stosunkowo krótkim okresie. Lokując kapitał w srebrze z myślą o długim okresie inwestycyjnym, trzeba nauczyć się trzymać emocje na wodzy i pamiętać o tym, by kierować się danymi z rynków. To oznacza, że trzeba przykładać większą uwagę do tego, co dzieje się ze srebrem w ujęciu gospodarczym.

Problemem są także kwestie związane z wysokością spreadu, marżami pośredników oraz obłożeniem tego metalu podatkiem VAT (w odróżnieniu od złota). Czynniki te podnoszą koszty inwestycji oraz opóźniają moment, w którym można zacząć myśleć o zyskach z posiadania tego aktywa. Warto zauważyć, że – w porównaniu ze złotem – należy się liczyć z wyższymi kosztami transportu, przechowywania i wytworzenia srebra. To dlatego, że jedna złota moneta jest równa wartości kilku monetom srebrnym. Jeśli inwestuje się niewielkie kwoty, np. w monety bulionowe, nie jest to wielki kłopot. Gdyby ktoś jednak chciał zainwestować w srebro duże kwoty, sytuacja się komplikuje.

Jedna sztabka złota to mniejszy problem niż kilka sztabek srebra, choćby ze względu na ich ciężar oraz wielkość. Jeśli za kilogramową sztabkę złota należy zapłacić 60 tys. dolarów, a sztabka srebra o tej samej wadze jest warta 700 dolarów, oznacza to, że chcąc zainwestować w srebro tyle samo co zainwestować w złoto, należałoby kupić ok. 85 sztabek. Srebro cechuje stosunkowo nieduża koncentracja kapitału w objętości. To generuje wspomniane wyżej koszty.

Dodatkową pułapką, gdy decydujemy się na inwestycję w fizyczne srebro, jest konieczność przechowywania metalu w odpowiednich warunkach. W innym wypadku może być konieczne czyszczenie srebra, które wiąże się z pojawianiem się mlecznych plam lub pokrywania się patyną, czyli zjawiskiem czernienia monet i sztabek. Defekty tego rodzaju mają wpływ na wartość srebra, a są efektem naturalnej korozji oraz procesów technologicznych.

Obecność dużych graczy sektora prywatnego na rynku srebra inwestycyjnego ma też swoją ciemna stronę. Chodzi o manipulacje cenowe, na które srebro może być podatne, czego przykładem jest tzw. spoofing i inne nielegalne praktyki, których w przeszłości dopuszczały się instytucje finansowe. Ceny srebra w większym stopniu są też uzależnione od kondycji światowej gospodarki oraz koniunktury na rynkach. Surowcowy charakter rynku srebra jest w pewnej mierze przyczyną większej niestabilności cen kruszcu. Duże znaczenie ma przez to moment wejścia na rynek. Trzeba wiedzieć, kiedy to zrobić, aby nie kupować kruszcu w szczycie ceny.

W co inwestować – możliwości zakupu srebra

Wady i zalety inwestowania w srebro są tylko częścią odpowiedzi na pytanie o to, czy lokowanie oszczędności w ten metal szlachetny jest opłacalne. Istotne jest też to, jak inwestować w srebro, a właściwie jakie aktywo kupić. Do wyboru mamy:

  • srebro inwestycyjne, takie jak sztabka srebra, moneta bulionowa lub moneta kolekcjonerska
  • papiery wartościowe i instrumenty finansowe
  • biżuterię oraz dzieła sztuki

Każdy z tych wariantów wiąże się z innymi uwarunkowaniami. Decyzja o inwestycji w którąkolwiek z opcji powinna być poprzedzona dogłębnym zrozumieniem mechanizmów działania każdego z tych rynków, a także uczciwą oceną własnej sytuacji finansowej. Bez tego istnieje zbyt duże ryzyko, że inwestycja w srebro okaże się nietrafiona i przyniesie straty.

Opcja pierwsza – sztabki srebra

W kontekście sztabek należy zwracać uwagę na to jaka jest próba srebrna. Wyższa próba to bardziej czyste srebro, a więc i większa wartość odlewanej lub wybijanej sztabki. Na rynku można kupić sztabki od 1 grama do nawet kilku kilogramów, aczkolwiek najbardziej popularne są sztabki o wadze 1 kilograma. Sztabki srebra produkują takie firmy jak Perth Mint czy Valcambi.

Srebrna moneta

Opcja druga – srebrne monety

Monety bulionowe oraz monety kolekcjonerskie to bardzo popularne srebrne aktywa inwestycyjne. Bije się je w dużych ilościach, w ustandaryzowanej formie, w różnych krajach. Wymienić tu można takie monety bulionowe jak Silver Panda, Philharmoniker Libertad, Britannia, Silver Eagle, Kukaburra, Lunar I i Lunar II, Maple Leaf. Ich cena jest w dużej mierze uzależniona od ceny srebra. To dobra opcja dla początkującego inwestora.

Monety kolekcjonerskie to osobna kwestia. Ich rynek jest trudniejszy, wymaga większej wiedzy i trochę szczęścia. Ze względu na większą dostępność srebra nie brakuje srebrnych monet kolekcjonerskich. Duży wybór sprawia, że nie każda seria przynosi zyski. Niektóre mogą wręcz wiązać się ze stratami. Zarazem są takie monety, które pozwalają zwiększyć wartość inwestycji nawet o kilkaset procent. Dobrym przykładem mogą być monety kolekcjonerskie z wiedźminem.

Opcja trzecia – biżuteria oraz dzieła sztuki

Jeszcze trudniejszy jest rynek sztuki oraz biżuteria. W obu wypadkach trzeba naprawdę wiedzieć, w co warto zainwestować i jak to zrobić, aby nie stracić. Inwestowanie w srebro w tej formie może być jednak kolejną opcją na dywersyfikację portfela i zabezpieczenie kapitału. Nie można też pominąć użytkowej roli, jaką pełni biżuteria oraz dzieła sztuki. Jedno i drugie sprawdza się w roli ozdoby czy prezentu dla bliskiej osoby.

Opcja czwarta – papiery wartościowe i instrumenty finansowe        

Inwestowanie w srebro fizyczne to tylko jedna z możliwości. Warto również rozważyć opcję inwestowania w papiery wartościowe oraz instrumenty finansowe. Ich przykładem mogą być akcje, kontrakty terminowe czy ETF-y. Niezbędne tu jest jednak pewne doświadczenie oraz wiedza na temat mechanizmów giełdowych i rynków finansowych. W tym wypadku nie trzeba się martwić np. o koszty przechowywania srebra, ale – zwłaszcza w przypadku instrumentów finansowych – ta forma inwestycji jest bardziej ryzykowna niż zakup srebra fizycznego.

Sztabki srebra

Inwestowanie w srebro – czy to się opłaca?

Jeśli chodzi o inwestowanie w srebro, wady i zalety zakupu tego aktywa powinny być dobrze znane kupującemu. Chociaż srebro ma perspektywiczny charakter i może przynieść zyski, należy się liczyć z wahaniami jego kursu. Trzeba brać pod uwagę wszelkie koszty związane z posiadaniem i zakupem tego metalu. Duże marże, spread oraz podatek VAT to utrudnienia w handlu srebrem. Jednocześnie metal ten jest łatwo dostępny, a rynek charakteryzuje się dużą płynnością. Srebro łatwo kupić i sprzedać.

Srebro można nabyć w wielu miejscach. Należy tylko uważać, aby zakupów dokonywać w sprawdzonych źródłach takich jak oficjalnie dealerzy, producenci, mennice, jubilerzy, sklepy numizmatyczne. Na rynku wtórnym należy być bardziej ostrożnym, ale bez trudu znaleźć można serwisy aukcyjne czy platformy do obrotu srebrem. Inwestujący w srebro powinien również pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć ten metal zarówno przed kradzieżą, jak i utratą jakości. Pomóc w tym mogą domowe sejfy i skrytki, komercyjne skarbce i skrytki bankowe, a także dealerzy i producenci srebra. W przypadku przechowywania kruszcu w domu warto zdecydować się na system alarmowy oraz ubezpieczenie. Inwestowanie w srebro jest bardziej ryzykowne niż inwestowanie w złoto. Jest to jednak atrakcyjna alternatywa. Aktywo to można polecić nieco bardziej doświadczonym inwestorom, chociaż ze względu na ceny srebra dobrą formą lokowania kapitału może być kupowanie niewielkich ilości tego kruszcu w formie monet bulionowych lub sztabek. Takie odkładanie oszczędności może być dobrą formą dywersyfikacji portfela oraz ochrony przed inflacją. Zawsze jednak inwestycja w srebro – i jakiekolwiek inne aktywo – powinna być poprzedzona drobiazgową analizą sytuacji finansowej kupującego, a także aktualnej sytuacji na rynkach. Nie każdy moment jest dobry na inwestycje i srebro nie jest tu wyjątkiem.